Historia

Historia Dworku w Giemzowie pod Łodzią

Zapraszamy Państwa do podróży w czasie. Historia Łodzi, okolic miasta i województwa łódzkiego kryje wiele pięknych zabytków. Są wśród nich zabytkowe dwory, pałace i zamki. Wiele z nich popada w ruinę, lub wspomina o nich tylko historyczna mapa Łodzi. Dwór Giemzów, jako jedna z pozycji na liście zabytków w Łodzi, został nie tylko całkowicie odrestaurowany, ale otwarty dla gości. Hotel i restauracja dają możliwość przenieść się w czasie i poczuć klimat dawnych czasów, które stanowią część naszej historii i kultury. W Dworze udało się zgromadzić dużą liczbę antyków pochodzących z różnych okresów historycznych. Poniżej trochę historii…

icon

Giemzów

Cofnijmy się do XVI wieku. Początkowo miejscowość Giemzów była nazywana Stróża. W 1530 r. założył ją Stanisław Trzaska z Woli Rakowej, późniejszy wójt.

icon

Dwór

Niewątpliwie najciekawszym obiektem w miejscowości Giemzów jest dwór, zapisany w księdze zabytków. Historia Dworu Giemzów sięga XVII wieku, kiedy hrabia Ludwik Szymon Gutakowski herbu Gutak, szambelan Jego Królewskiej Mości w 1766 roku, członek wolnomularstwa, prezes senatu, Rady Stanu i Rady Ministrów w 1807 roku, wielki miłośnik rolnictwa, założyciel min. Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, prezes Królewskiego Towarzystwa Gospodarczo-Rolniczego, wielki aktywista – postanowił swoje majątki ziemskie rozbudowywać i prowadzić w nich nowoczesne rolnictwo. Jednym z nich był Dwór w Giemzowie, zaprojektowany na rzucie koła w stylu Andrea Palladio, o czym świadczy choćby nietypowa wysokość dworu. Sam dwór zbudowano na planie prostokąta z dwoma alkierzami od strony ogrodu i dwutrakt. Park w stylu angielskim okalały wyjątkowe aleje grabowe. Niestety dziedzic wspaniałych przedsięwzięć syn hrabiego – Wacław Gutakowski nie był, z nieznanych powodów, w stanie przedłużyć ich rozwój a niestety wysprzedał odziedziczony ogromny majątek ziemski i dobra pocysterskie już w latach 40 XVIII wieku nie mając własnych potomków i Giemzów wraz z dworem, folwarkiem i dobrami ziemskimi przeszły w ręce najpierw Andrzeja Szerszeńskiego, a następnie Maksymiliana Gozimirskiego, po czym dzierżawi już resztki rodzina Żychlińskich, sprzedając w okresie powojennym osobom prywatnym. W latach 1996 -2008 dwór przechodzi kapitalny remont i modernizację po latach niszczenia i zapomnienia by dzisiaj pokazać swoją okazałość i dumę przetrwania od zapomnienia i unicestwienia.

icon

Park

Wokół Dworu rozciąga się park o założeniu angielskim, ze stawem na rzucie koła i wyspą na środku. Aleje parku obsadzono ponad 200 lat temu akacjam, grabami i lipami.

Zdjęcie dworkushadow
Zdjęcie dworkushadow
Hotel Restauracja Sale Szkoleniowe Łódź - Dwór Giemzów
październik 6, 2017